en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 

ORDUNUN SOSYAL YAŞAM SİTESİ

ÇAMAŞ
1692

ÇAMAŞ TARİHİ

 Çamaş ve yöresi Ordu ilinin eski bir yerleşim yeridir. Çamaş yöresi tarihinin M.Ö.III.yy. a kadar indiği bilinmektedir. M.Ö.III. ve I. Yy. lar arasında Fatsa sahillerini de ellerinde bulunduran Pont Devleti Tokat.Amasya ve Sivas’a kadar uzanan sahalarda hakimdiler. Miladi I.yy.da merkezi Bolaman’da kurulan Pont Polemenyum Dükalığı Roma ya bağlı olarak Kerkük Vadisine kadar iç bölgeleri dolayısıyla Çamaş’ın bu çağlarda bir yerleşim yeri olduğu hakkında bir bilgi mevcut değildir.

Anadolu’nun fethinden sonra 15.yüzyıldan itibaren merkezi Niksar’da bulunan Danişmentli Devletinin idaresine girmiş, buralarda Oğuz Boy ve aşiretleri yeni yeni aşiretler kurmaya başlamışlardı. Bu köyler günümüzde de boy ve aşiretlerin önde gelenlerinin adlarını taşımaktadır.

Çamaş adı 1485’lerden evvel tımar beyliği yaptığı bilinen Mehmet Çamaş Bey’in adından dolayı verildiği tarih kitapları yazar.Çamaş Danişment Devletinden sonra Osmanlı Devleti idari teşkilatında asırlarca Ordu ilinin Perşembe,Ulubey,Aybastı bucakları arasında “Çamaş-Bolaman “nahiyesi adına rastlanmaktadır. Çamaş, bu suretle Bolaman ile birlikte 1881 yılına kadar “Çamaş-Bolaman” nahiyesi adıyla bir merkezden idare edilmiştir.

1930 yılında ise; Çamaş ayrı bir bucak haline getirilmiş ve Ordu Merkez ilçesine bağlanmıştır. 1944 yılında ise; köyleriyle birlikte Fatsa ilçesine bağlanarak bucak olmuştur. 1971 yılında Sarıyakup Belediyesi, 14 Şubat 1975 tarihinde de Çamaş Belediyesi kurulmuştur. 17 Mart 1985 yılında yapılan seçimlerde her iki belediye birleşmiş ve Çamaş Belediyesi adını almıştır(20 Mayıs 1990 tarih ve 20583 sayılı gazetede yayınlanan 9 Mayıs 1991 tarih ve 3644 sayılı kanunla Çamaş ilçe olmuştur).


COĞRAFİ YAPI
Çamaş ilçesi Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölgesinde bulunan Ordu ilinin iç ilçelerinden biridir. 
Denizden uzaklığı 20 kilometre,içerde Canik Dağlarının yamacına yerleşmiştir. Arazi oldukça engebeli bir yapıya sahiptir. 
İlçe sınırları; doğu ve kuzeyi Fatsa,batısı Çatalpınar, güneyi Gürgentepe ilçeleriyle çevrilidir. 
Ortalama rakım 600 metre olup, yüzölçümü 650 km2’dir.


İKLİMİ
İlim genel olarak Karadeniz İklimi hakimiyetindedir. Her mevsim bol yağış almaktadır. İklimin en önemli özelliği yazları serin, kışların ılık geçmesidir.

 
İLÇEMİZDE YOL VE ULAŞIM

İlçemiz Fatsa-Gölköy karayolu üzerinde kurulmuştur.Bu yol Gölköy,Gürgentepe ilçelerini sahil şeridine bağlayan yol olması nedeni ile oldukça işlektir. Bölgemizin en önemli sorunu ulaşım olduğundan Çamaş’ın en kalabalık mahalle ve köyleri,devlet karayolu üzerinde veya yakınında bulunmaktadır. 
İlçemizin mahallelerine ulaşan Sarıyakup-Budak,Sarıyakup-Domşu-Kemalpaşa,Giden-Sakargeriş,Danışman-Edirli yolları ile ilçemizi Çatalpınar ilçesine bağlayan Akköy-Elmaköy yolu diğer işlek yollardır.
Anayol dışındaki hiçbir köy-mahalle yolu asfalt değildir.Yolların çoğu çakıllanmış toprak yol olup kış şartlarında ulaşım oldukça zorlaşmaktadır.
İlçe merkezi Fatsa,Samsun ve Ordu arasında ulaşım 1998 yılında kurulmuş 35 nolu Çamaş Taşıyıcılar Kooperatifine ait minibüslerle sağlanmaktadır.
Köy ve mahallelere ulaşım 2001 yılında açılmış olan taksi durağının taşıtlarıyla gerçekleştirilmektedir.
Bunlar dışında ve özellikle kış aylarında jeepler yük ve yolcu taşımacılığında sıklıkla kullanılmaktadır.
İLÇEDE BULUNAN KURUMLAR

1.İlçe Kaymakamlığı                                    

2. İlçe Belediyesi                                 

3. Jandarma Komutanlığı                    

4. P.T.T.                                               

5.Mili Eğitim Müdürlüğü                   

6.Halk Eğitim Merkezi                      

7.İlçe tarım Müdürlüğü                      

8.Mal Müdürlüğü                               

9.Nüfus Müdürlüğü                            

10.Hükümet Tabipliği
11.İlçe Müftülüğü
12.Fiskobirlik Müdürlüğü
13.Tarım Kredi Koop.Müd.
14.Esnaf ve Sanatkarlar Koop.
15.TEK İşletme Şefliği 
16.Sivil Savunma Memurluğu
17.Sosyal Yardımlaşma ve Daya.Vak.
18.T.C.Ziraat Bankası

 
YÖREDE SÖYLENEN ATA SÖZLERİ


*Aç doyuran aç kalmaz
 
*Aç it koyun gütmez
 
*Adam vuracak oğul babasına danışmaz
 
*Bir ağaç dikmek yedi evlattan hayırlıdır
 
*Erik dalına basma,her söze kulak asma
 
*Gemisini kurtaran sandal aramaz