en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 

ORDUNUN SOSYAL YAŞAM SİTESİ

Doğal Alanlar
6485

Fatsa Bolaman Tanıtımı

Ordu'nun Fatsa ilçesine bağlı bir sahil kasabası olan Fatsa Bolaman, fındık ve balıkçılığı ile ünlü yerlerden biri Karadeniz'de. Karadeniz ikliminin net bir şekilde hissedildiği Fatsa Bolaman, pidesi ile bir hayli nam salmış durumda. Özellikle sahilinde pek çok pide lokantasına rastlayabilmek mümkün. Geçtiğimiz zamanlarda açılan yeni yol ile birlikte,Fatsa Yalıköy'de yer alan köfteciler de, yavaş yavaş Fatsa Bolaman'a taşınmaya başladı hatta.

Fatsa Bolaman'da gezip görmeniz gereken pek çok tarihi ve turistik yer de bulunuyor. Bunlarında başında da Bolaman Kalesi geliyor. Şimdilerde turistik bir lokanta olarak kullanılan Bolaman Kalesi, kasabanın en çok turist çeken yeri olma özelliği taşıyor.

Yolunuz bir gün Fatsa'ya düştüğünde, Fatsa Bolaman'da bir pide yemeden dönmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yason Feneri Tanıtımı

Ordu'nun Fatsa ile Perşembe ilçeleri arasında kalan küçük bir yarımadanın üzerinde bulunuyor Yason Feneri. Fenerin hemen arkasında bir kiliseye ait kalıntılar var. 

Yason Feneri'nin yer aldığı bölgenin ismi ise Kiremit Burnu. Eskiden Yason Burnu olarak anılıyormuş. 1980 sonrası bu ismi almış. Sahili kayalıklarla çevrili yemyeşil bir alan üzerinde yer alan Yason Feneri, denizden pek fazla yüksek değil. Bu nedenle de rüzgarlı günlerde Karadeniz'in hırçın dalgaları ıslatıyor Yason Feneri'nin duvarlarını. Gövdesi demirden üretilmiş olan Yason Feneri'nin ışığı 8 mile kadar aydınlatabiliyor. 

Yolunuz Ordu'ya düştüğünde, Yason Feneri'ni mutlaka görmelisiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Sarmaşık Kaplıcaları Tanıtımı

Ordu'nun Fatsa ilçesine 10 km mesafede olan Sarmaşık Kaplıcaları, sağlık yönünden oldukça yararlı bir kaplıca. Araçla rahatlıkla gidilebilen Sarmaşık Kaplıcaları, Özel İdare tarafından işletiliyor.

47 santigrat derece sıcaklıkta olan Sarmaşık Kaplıcaları'nın suyu çelik ve kükürtten oluşuyor. Özellikle romatizmalılar için bir hayli şifa kaynağı olduğunu söyleyebiliriz Sarmaşık Kaplıcaları'nın.

Sarmaşık Kaplıcaları'na Fatsa'dan sürekli ve düzenli olarak cip ve minibüs seferleri yapılıyor. Eğer yolunuz bir gün Fatsa'ya düşerse, Sarmaşık Kaplıcaları'na gidip siz de şifa bulabilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Asarkaya Milli Parkı Tanıtımı

Karadeniz'in şehirleri arasındaki Ordu, Ünye ilçesinde bulunan Asarkaya Milli Parkı ile hem piknik yapmanızı hem de doğanın içinde huzurlu saatler geçirmenizi sağlayacak. 

Asarkaya Milli Parkı, ailenizle birlikte ya da dostlarınızla beraber gidip eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz bir nokta. Milli parkta gezip keşif yapmak da cabası olacak. Yeşilin bol olduğu ve spor yapma imkanı da sunan Asarkaya Milli Parkı,Ünye gezinize dahil etmenizi önerdiğimiz doğal güzelliklerin ilk sıralarında yer alıyor.

Cotyora Bozukkale Tanıtımı

Ordu Merkez'e 2 km mesafede yer alan Cotyora, halk arasında Bozukkale ismiyle biliniyor. Burası Ordu'nun ilk kuruluş yeri olması sebebiyle tarihi bir öneme sahip. Cotyora, Kot Türklerinin yurdu ya da Kod Yurdu anlamını taşıyor. Bunu da belirtmeden geçmeyelim.

Cotyora veya Bozukkale, 11. yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edilen bir gözetleme kulesiymiş. Ordu-Samsun karayolu üzerinde, denizin hemen kenarında yer alan Cotyora Bozukkale, 2. derece arkeolojik SİT alanı olarak tescillenmiş.

Eğer yolunuz bir gün Ordu'ya düşerse, Cotyora Bozukkale'yi ziyaret etmeyi sakın ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Ordu Ulugöl Tanıtımı

Ordu-Gölköy'ün dinlendirici bir atmosfer yaratan noktalar arasındaki Ulugöl, yeşil ve mavinin en gerçekçi hallerini sunar misafirlerine. 

Haruniye Köyü ve Süleymaniye Köyü arasında kalan Ordu Ulugöl, ilçe merkezine yaklaşık 17 kilometrelik bir mesafede bulunur. Ulugöl bir krater gölü özelliklerini taşıyıp, aynı zamanda şehrin en büyük gölü konumunda. Gölün çevresi meşe ve gürgen ormanları ile çevrili. 

Bu doğal manzarada piknik yapmak serbest olup, kamp alanı olarak da kullanılabilmektedir. Aynı zamanda WC, su gibi ihtiyaçlara cevap verir. Bölgenin en hareketli olduğu dönem, Temmuz ayında yapılan Ulugöl Şenlikleri'dir. 

Ordu Ulugöl'e günübirlik gidebilir, dilerseniz birkaç günlük kamp yapabilirsiniz.

Argın Yaylası Akkuş 

Akkuş - Niksar karayolu üzerinde Akkuş ilçe merkezine 3 km. mesafede bulunan 
yayla 1991 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm Merkezi ilan edilmiştir.
Bozulmamış doğal yapısı ile görülmeye değer yaylalarımız arasındadır. Kayak turizmine elverişlidir.

Aybastı Toygar Kabaktepe 

Aybastı Tokat karayolu üzerindedir. Aybastı ilçesine 7 km. mesafededir.
 
Turizm Merkezlerimizden biridir. Toygar – Kabaktepe 08.12.2006 tarih ve 26370 sayılı resmi Gazete’de yayımlanan 20.11.2006 tarih ve 11264 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Toygar gürgen ağaçlarının bulunduğu güzel bir ormandır. 

Boztepe 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın katkıları ile Selimiye Mahallesi Boztepe yolu iyileştirilmiş,Oğmaca – Yaraşlı - Boztepe yolu sıcak asfalt yapılarak çevre yoluna bağlanmıştır. Ulaşım asfalt yolla sağlanmaktadır. Boztepeye Selimiye Mahallesinde bulunan yol güzergahından ve Oğmaca-Yaraşlı çevre yolu bağlantısıyla rahatlıkla ulaşılabilirken,Atatürk parkından teleferikle de ulaşmak mümkündür.
 
BOZTEPE 
Ordu şehri Boztepe’nin yamaçlarına serilmiştir. Denizden 450 mt. yükseklikte olup, İlimizin tüm güzelliklerini, Karadeniz’in muhteşemliğini Boztepe’den seyretmek doyumsuzdur. 
İl merkezine 6 km. mesafede olup asfalt yolla ve dilerseniz teleferikle ulaşmak mümkündür. Yeme içme ve dinlenme tesisleri ile ormanlık piknik alanları mevcuttur.

Çambaşı Yaylası - Ordu 

Ordu-Çambaşı Yaylası : 58 km dir Ordu -Çambaşı Kayak Merkezi: 54 km dir. Yol Yılın 12 ayı açık ve ulaşım sorunu yoktur.
 
ÇAMBAŞI YAYLASI 
Karadeniz Bölgesi’nin en önemli yaylalarındandır. Hem yaz hem kış aylarında turizm için bulunmaz doğal güzellik ve özelliklere sahiptir. Deniz seviyesinden 1,850 m. yükseklikte olan yayla’nın ulaşımı, Ordu - Kabadüz - Çambaşı güzergahını oluşturan asfalt yol ile sağlanmaktadır. Modern iki otel ve restoran mevcuttur. Çarşısı, pazarı, 
piknik yerleri, lokantaları vardır. Doğal güzellikleri ile muhteşemdir. Bu yörede bütün doğa sporlarını profesyonel olarak yapmak mümkündür. Sahil kesimindeki nüfusun büyük bir bölümü yaz mevsiminde bu yaylaya çıkmaktadır. İlimizin 61 km. güneyinde olan bu yaylada, birkaç tane alabalık üretim çiftliği vardır. 72 obası ve 100 bin dönümlük alanı ile ülkemizin en geniş yaylalarından biridir. 
Şehir ile yayla arasında düzenli olarak minibüs seferleri düzenlenmektedir. Yaylada 
elektrik, telefon mevcuttur. Bakkal, kasap, et lokantaları, sağlık ocağı ve Jandarma karakolu bulunmaktadır. 

ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİ 

Kabadüz ilçe sınırları içerisinde bulunan turistik önem sahip Çambaşı Yaylası’nı Ordu’nun Turizm cazibe merkezlerinden biri haline getirmek amacıyla 2010 yılında Çambaşı Kayak Merkezi yapım çalışmaları başlatılmıştır. Proje kapsamında telesiyej yapımı, kayak evi, otel, helikopter pisti ile idari ve sosyal tesisler bulunmaktadır. 300 m’lik babylift montajı yapılmış, snovtrack alınmıştır. İdare ile hizmet binası ile kafeterya ve sosyal tesisler 2012 yılında hizmete girmiştir. 1 km uzunluğunda kayak pisti bitirilme aşamasına gelmiştir. Telesiyej ve diğer tesislerin projesi tamamlanmış olup yapı ihalesi yapılmıştır.

Çınarsuyu Mesire Yeri/Ünye 

Ünye – Samsun karayolu üzerinde 7.km'sinde bulunmaktadır. Ulaşım asfalt yolla sağlanmaktadır.
 
Ünye sahil köyü üzerinde, Ünye İlçesi’ne 7 km uzaklıkta bulunan mesire yeri 11 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur. Mesire alanı içinde günübirlik kullanıma yönelik piknik alanları, büfe, fırın, çocuk oyun alanları bulunmaktadır.
 

Düzoba Yaylası - Ordu 

Ordu-Kumru : 65 km dir. Kumru –Fatsa :32 km dir. Düzoba Yaylasına ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır.
 
DÜZOBA YAYLASI 
Kumru ilçesi yayla bakımından zengindir ve Erikçeli (Bakacak) Yaylası, Ericek Yaylası, Düzoba Yaylası bunlardan en önemlileridir. Düzoba Yaylası merkez haline getirilmiş ve Mayıs ayının sonu ile Ekim ayının başı arasında her Pazar günü yayla pazarı kurulmaktadır. Ramazan ve Kurban Bayramı’nın 1. günü bilinmeyen bir tarihten bu tarafa Fizme’de güreşler tertip edilmektedir.Düz Oba Yayla Şenliklerinin amacı sanatsal etkinlikler sportif yarışmalar,yağlı güreşler,mahalli güreş yarışmaları yaparak ilçede dayanışmayı sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Şenlikler 23-24 Temmuz tarihleri arasında Kumru Kaymakamlığı ve Kumru Belediye Başkanlığınca düzenlenen ulusal bir festivaldir.